POIiŚ

Program Infrastruktura i Środowisko

Aktualności

Wpis testowy

Wpis testowy w ramach szkolenia z dodawania informacji na stronę internetową projektu Drewniane Perły Architektury Ziemi Lubawskiej

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras laoreet magna diam, semper sodales metus sagittis vel. Sed consequat ultrices elit nec bibendum. Pellentesque tellus tellus, blandit et tellus eu, posuere auctor est. Morbi tellus tortor, vestibulum vel tellus sit amet, pulvinar luctus eros. Praesent placerat elit eget lorem auctor, sit amet sollicitudin erat faucibus. Etiam sit amet efficitur sem, nec iaculis mauris. In at lacus sed lacus accumsan semper id et odio. Suspendisse eu eleifend mi.

NOWE MIASTO LUBAWSKIE

Wirtualny szlak Drewnianych Pereł – przewodnik

Już jest dostępny do zwiedzania wirtualny szlak Drewnianych Pereł Ziemi Lubawskiej. Przewodnik dostępny jest za pośrednictwem podstrony projektu, wybieranej z menu jak również poniższej grafiki. Do stworzenia multimedialnej prezentacji potrzeba było ponad 10 tysięcy ujęć fotograficznych, wykonanych przez czas trwania prac – okres trzech lat. Dzięki szlakowi można odwiedzić kościoły jeszcze przed rozpoczęciem prac jak również w ich trakcie, śledząc jak odzyskiwały dawny blask.

wirtualny szlak

Drewniane Perły Architektury – aplikacja mobilna

Już jest dostępna do pobrania za pośrednictwem Google App Store darmowa aplikacja projektu ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego regionu – Drewniane Perły Architektury Ziemi Lubawskiej. Aplikacja mobilna zapewnia podstawowe funkcje – opisy poszczególnych kościołów biorących udział w projekcie, nawigację do każdego z nich, dostęp do wirtualnego przewodnika dla każdej z lokalizacji. Wersja angielskojęzyczna aplikacji dostępna dla klientów obsługujących Google App Store po angielsku. Dzięki aplikacji i dostępnemu za jej pośrednictwem przewodnikowi mogą Państwo zwiedzić kościół św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, kościoły św. Anny i św. Barbary w Lubawie, kościół św. Marcina Biskupa w Boleszynie, kościół NSPJ w Radomnie, św. Wawrzyńca w Rożentalu, św. Michała Archanioła w Tylicach, Wszystkich Świętych w Brzoziu oraz św. Barbary w Złotowie.

Opublikowana wersja aplikacji: 1.2.2

Wymagania systemowe: Android 4.0.3 i nowsze

Dostępność strony projektu

W ramach opracowania i prowadzenia strony internetowej projektu Drewnianych Pereł Ziemi Lubawskiej podniesiono dostępność serwisu. Dodano opcję zmiany rozmiarów tekstu, kolorów, kontrastu wyświetlanych tekstów. Dzięki temu strona dostępna jest dla większej ilości osób – niezależnie od ich sprawności. Dostęp do poszerzonych opcji możliwy jest za pośrednictwem ikony wyświetlanej w prawym górnym rogu strony.

Zakończenie prac w Boleszynie

Na uroczystości odpustowe parafii św. Marcina w Boleszynie zakończono wszystkie prace konserwatorsko – restauratorskie zaplanowane do realizacji w ramach programu „Drewniane Perły Architektury Ziemi Lubawskiej”. Ostatnim z elementów wyposażenia poddanym konserwacji był ołtarz główny kościoła, z cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Boleszyńskiej. Prace prowadzono od wczesnej wiosny 2019 roku. Ołtarz po zakończonej konserwacji powrócił do parafialnej świątyni.

Ołtarz MB Boleszyńskiej

Trwają prace konserwatorsko – restauratorskie przy ołtarzu głównym kościoła w Boleszynie. W ramach kolejnego z etapów prac, z powierzchni ołtarza usunięto warstwy przemalowań, odsłaniając oryginalnie zachowaną dekorację malarską z czasów powstania ołtarza. Białoszara i zielonoszara malowana imitacja marmuru – tzw. marmoryzacja podkreślona była złoconymi listwami. Zakończenie prac zaplanowano na początek września.

Konserwacja ołtarza głównego kościoła w Boleszynie

Rozpoczęto ostatni z etapów prac konserwatorskich przewidzianych do realizacji w Boleszynie. W ramach projektu „Perły Architektury Drewnianej Ziemi Lubawskiej” – zainicjowano konserwację ołtarza głównego. Ołtarz zdemontowano i po zabezpieczeniu przewieziono do pracowni konserwacji dzieł sztuki do Torunia.

Boleszyn – konserwacja ambony

Trwają prace konserwatorsko – restauratorskie przy zabytkowej ambonie z kościoła w Boleszynie. Prace rozpoczęto w IV kwartale 2018 roku. Ambonę po zdemontowaniu przewieziono do pracowni konserwacji dzieł sztuki, do Torunia. Konserwacja i restauracja potrwa do końca I kwartału 2019 roku. Sama ambona bez wątpienia pochodzi z XVIII wieku, ponadto została w trakcie XIX wieku częściowo przebudowana – zmieniono lub dorobiono schody.

Skontaktuj się z nami mailowo

Dostosuj rozmiar czcionki
Ustawienia kontrastu