POIiŚ

Program Infrastruktura i Środowisko

Aktualności

Wirtualny szlak Drewnianych Pereł – przewodnik

Już jest dostępny do zwiedzania wirtualny szlak Drewnianych Pereł Ziemi Lubawskiej. Przewodnik dostępny jest za pośrednictwem podstrony projektu, wybieranej z menu jak również poniższej grafiki. Do stworzenia multimedialnej prezentacji potrzeba było ponad 10 tysięcy ujęć fotograficznych, wykonanych przez czas trwania prac – okres trzech lat. Dzięki szlakowi można odwiedzić kościoły jeszcze przed rozpoczęciem prac jak również w ich trakcie, śledząc jak odzyskiwały dawny blask.

wirtualny szlak

Drewniane Perły Architektury – aplikacja mobilna

Już jest dostępna do pobrania za pośrednictwem Google App Store darmowa aplikacja projektu ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego regionu – Drewniane Perły Architektury Ziemi Lubawskiej. Aplikacja mobilna zapewnia podstawowe funkcje – opisy poszczególnych kościołów biorących udział w projekcie, nawigację do każdego z nich, dostęp do wirtualnego przewodnika dla każdej z lokalizacji. Wersja angielskojęzyczna aplikacji dostępna dla klientów obsługujących Google App Store po angielsku. Dzięki aplikacji i dostępnemu za jej pośrednictwem przewodnikowi mogą Państwo zwiedzić kościół św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, kościoły św. Anny i św. Barbary w Lubawie, kościół św. Marcina Biskupa w Boleszynie, kościół NSPJ w Radomnie, św. Wawrzyńca w Rożentalu, św. Michała Archanioła w Tylicach, Wszystkich Świętych w Brzoziu oraz św. Barbary w Złotowie.

Opublikowana wersja aplikacji: 1.2.2

Wymagania systemowe: Android 4.0.3 i nowsze

Dostępność strony projektu

W ramach opracowania i prowadzenia strony internetowej projektu Drewnianych Pereł Ziemi Lubawskiej podniesiono dostępność serwisu. Dodano opcję zmiany rozmiarów tekstu, kolorów, kontrastu wyświetlanych tekstów. Dzięki temu strona dostępna jest dla większej ilości osób – niezależnie od ich sprawności. Dostęp do poszerzonych opcji możliwy jest za pośrednictwem ikony wyświetlanej w prawym górnym rogu strony.

Zakończenie prac w Boleszynie

Na uroczystości odpustowe parafii św. Marcina w Boleszynie zakończono wszystkie prace konserwatorsko – restauratorskie zaplanowane do realizacji w ramach programu „Drewniane Perły Architektury Ziemi Lubawskiej”. Ostatnim z elementów wyposażenia poddanym konserwacji był ołtarz główny kościoła, z cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Boleszyńskiej. Prace prowadzono od wczesnej wiosny 2019 roku. Ołtarz po zakończonej konserwacji powrócił do parafialnej świątyni.

Ołtarz MB Boleszyńskiej

Trwają prace konserwatorsko – restauratorskie przy ołtarzu głównym kościoła w Boleszynie. W ramach kolejnego z etapów prac, z powierzchni ołtarza usunięto warstwy przemalowań, odsłaniając oryginalnie zachowaną dekorację malarską z czasów powstania ołtarza. Białoszara i zielonoszara malowana imitacja marmuru – tzw. marmoryzacja podkreślona była złoconymi listwami. Zakończenie prac zaplanowano na początek września.

Konserwacja ołtarza głównego kościoła w Boleszynie

Rozpoczęto ostatni z etapów prac konserwatorskich przewidzianych do realizacji w Boleszynie. W ramach projektu „Perły Architektury Drewnianej Ziemi Lubawskiej” – zainicjowano konserwację ołtarza głównego. Ołtarz zdemontowano i po zabezpieczeniu przewieziono do pracowni konserwacji dzieł sztuki do Torunia.

Skontaktuj się z nami mailowo